BESİN DESTEK ÜRÜNLERİNİN MARKETLERDE SATIŞI | Grubumuzdan | İSEÇ GRUP | İstanbul Eczacı Çalışma Grubu

By: Ecz.Esin Ergin
2020-12-16

                                                    BESİN DESTEK ÜRÜNLERİNİN MARKETLERDE SATIŞI                                                                    

   Yıllardır reklamı yapılamayan, reklamı yasak olan ve sadece eczanelerde satılan ürünler, ne oldu da günümüzde internette ve televizyon kanallarında, birden reklam patlaması yaşıyorlar? Bu ürünlerin reklamlarının yapılmaya başlanılmasıyla beraber, marketlerin raflarında da satışa sunuluyor olması kaygı vericidir. Bu değişikliğin sebepleri nelerdir? Hangi eksiklik ya da ihtiyaç bu şekilde giderilmeye çalışılıyor? Besin Destek Ürünleri’nin marketlerde satılmaya başlanmasının halkın sağlığına bir katkısı var mı? Türkiye’de 26000 eczane, 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Bu tür ürünlerde ulaşılamama, aciliyet ya da eczanelerde satışı ile ilgili bir eksiklik olmamasına rağmen, marketlerde satışına başlanmasına pozitif bir yorum yapmak mümkün değil.

   Bütün meslektaşlarımla beraber, senelerdir bu kar zerreciğinin büyüyüp, hepimizi de alıp gidecek bir çığa dönüşeceğini görüyorduk. Eczacılık, tarihinde hep güven duyulan, saygıya değer görülen mesleklerin başında gelmektedir. Bir ucunda sağlık, diğer ucunda işletmecilik olan hangi meslek bünyesinde bu duygulara bu kadar yer verebilmiştir? Eczacıya ve eczaneye olan güvenin zedelenmesine neden olabilecek politikalar, söylemler, yaptırımlar bu güveni yok edememiştir. Halkımız biliyor ki, eczaneler en iyi, en kolay kontrol edilebilen işletmelerdir. Bunun örneğini pandemi döneminde yaşadık. Maske fiyatları yükseldiğinde hemen yetkililer eczanemize gelip maske, eldiven, dezenfektan fatura kontrollerini yapıp, kar oranlarımızı inceleyerek vazifelerini yerine getirdiler. Ancak bize bu ürünleri bu fiyatlara satan üretici ya da toptancıları denetleyemediler–denetlemediler. Eczanemizde pandemi döneminde stokları biten ürünler, piyasada da yoka girince, internette 10 katı fiyatına satılmaya başlanmış ve bu kimselere hesap sorulamamıştır. Aynı ürün depolardan birer adet olarak eczanelerimize gelmiş olsa bile, bizler asla bu ürünü satış fiyatının üzerinde bir fiyata satmadık. Stokları tükenen ürünlerden çok kar etmek değil, onu ihtiyacı olanlarla buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Fırsatçı olmadık.

   Besin Destek Ürünleri ruhsatları Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınmaktadır. Sağlık Bakanlığı denetimleri ilaçlar için daha zor kriterler içerir. Böylelikle Besin Destek Ürünleri, ilaç gibi etken madde içerip, ilaç gibi farmasötik şekillerde üretilip, ilaç gibi etki ettiği, ancak ilaç olmadığı iddia edilerek, önce eczanelerde satılarak, eczane ürünü olarak güven kazanıp, ilaç olmadığı için marketlerde satılabilmeyi hedefleyen bir grup haline getirilmek istenmektedir. Amerika’ da yılda 23.000 kişi Besin Destek Ürünleri’nin yan etkilerinden dolayı hastanede tedavi görmektedir. Bunların %78 i zayıflama amaçlı kullanılan ürünlerdir. Bu ilaçları kullanarak hastanede tedavi görenlerin %28 i 20-34 yaş arası tüketicilerdir. Ayrıca Amerika’da ilaç toksisitesinden kaybedilen yaşlı popülasyonunun çoğunluğunu da Besin Destek Ürünleri ile kullanılan diğer ilaçlarla etkileşimi sonucunda böbrek yetmezliği, karaciğer tahribatı olduğu bilinmektedir. Bizler eczanemizde 18 yaşın altındaki fertlere velisinin bilgisi olmadan ilaç veremediğimiz gibi, marketlerde bu ürünlerin raflarda satılması çocuklarımızın da bu ilaçları kontrolsüz kullanabileceklerinin göstergesidir. Besin Destek Ürünleri marketlerde satıldığında alan kişiler kontrol edilemeyeceği gibi buralarda satılan ürünlerin içerik kontrollerinin de yapılması zorlaşacak ya da mümkün olamayacaktır. Eczanelerimizde kullandığımız programlar sayesinde bu grup ilaçlar, alan kişilerin isimlerine kayıt edilerek her zaman kimin, ne zaman, hangi Besin Takviyesini kullandiği bilgisine eczanelerimiz tarafından ulaşılabilinir.

   Besin Destek Ürünlerinin en çok tercih edilenleri,  Vitaminler, Enerji verici ve yorgunluk gidericiler, zayıflama ürünleri, cinsel gücü arttırıcılar, unutkanlık, depresyon, uyku bozuklukları, kabızlık, kalsiyum , magnezyum preparatları, saç ve tırnak sorunları için kullanılanlar. Bunların bir çoğu depresyon ilaçları, tansiyon ilaçları, tiroid ilaçları , demans, alzhaimer ilaçları ile etkileşime girerek çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olurlar. İnsanlık, yaşamı ile sınanırken, Türkiyemin insanlarının bu hassas dönemde kendileri için iyi olacağını düşünerek aldıkları market ürünlerinin sağlıklarını bozmasına gönlüm elvermediği gibi, bu ilaçların açacağı sağlık problemlerini karşılayacak bir sağlık bütçemizin olmadığını bilmekte üzücü. Halkımızın para vererek bozduğu sağlığını devletimiz, onların verdiğinin kat ve kat fazlasını vererek düzeltemeyebilir. Geri dönüşümsüz problemleri düşünmek bile istemiyorum...

Yorumlarınız
Yorumunuzu Bekliyoruz